Vakum Santralleri

Vakum santralleri hastanelerde ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri, acil servisler ve hasta odalarında gerekli olan vakum ihtiyacının sürekli ve sağlıklı bir şekilde karşılanması için tasarlanan santrallerdir. Santral hava alacak bir yere kurulmalı ve muhakkak sürekliliği sağlayacak şekilte tasarlanmalıdır. Sistem herhangi bir elektrik kesintisinde kontrol paneli aracılığıyla jeneratör devreye girdiği an otomatik olarak aktif hale gelmelidir. Vakum santralleri aşağıdaki ekipmanlardan oluşur;
 
 

 • VAKUM POMPASI
  Yağlı tip vakum pompaları yüksek ve hassas vakumlama özelliğine sahiptirler. Yağ sirkülasyonlu vakum pompalarının kullanımı ve bakımı kolaydır, yedek parça temini kolay ve ekonomiktir. Bu nedenle medikal alanda en çok tercih edilen pompa türüdür. Çalışma prensibi ise merkezkaç kuvvetiyle dönen rotor üzerindeki paletlerin statoru taraması ile kendi içini yağlayarak vakum oluşturması şeklindedir. Vakum pompasının kapasitesi hastane ihtiyacı doğrultusunda yapılan hesaplamalar sonucunda belirlenir.
 • BAKTERİ ÖNLEYİCİ FİLTRE GRUBU
  Bakteri önleyici filtre grubu bakterilerin ve zararlı maddelerin tank içine girmesini engeller. Hastaneler özellikle hijyenik anlamda hassas olunması gereken yerler olduğundan bakteri önleyici filtre grubu hayati bir önem taşımaktadır.
 • VAKUM TANKI
  Kullanılacak vakum tankının kapasitesi hastane ihtiyacına göre belirlenir. Vakum tankı silindirik gövdeli, her iki tarafı bombeli, çelik malzemeden imal edilmiş kaynaklı bir üründür.
 • ELEKTRİK KONTROL PANELİ
  Elektrik kontrol panelinde, oluşabilecek akım ve basınç değişiklikleri sonucu sistemin zarar görmesi engellenir. Elektrik kontrol panelinin pompaları otomatik veya manuel olarak çalıştırma özelliği bulunur. Panel üzerinde bulunan dijital gösterge sayesinde pompaların çalışma ve arıza bilgileri rahatlıkla görülebilir.
 • DEZENFEKSİYONLU VAKUM SİSTEMİ
  Dezenfeksiyonlu vakum sistemlerine dental vakum sistemleri de denmektedir. Diş ünitelerinde ihtiyaç duyulan vakum, basınçlı hava hattına takılan ventüri sistem ile yada vakum sistemiyle elde edilebilmektedir ancak günümüzde dezenfeksiyonlu vakum sistemleri sıkça tercih edilmektedir. Dezenfeksiyonlu vakum sistemlerinin bu denli tercih edilmelerinin sebebi ise hekimin konforlu çalışabileceği vakum gücünü elde etmenin yanı sıra sıvı tıbbi atıkların operasyon yapılan alanda değil sistemin kendi atık tankında toplanabilmesidir. Dezenfeksiyonlu vakum sisteminde, operasyon odasında herhangi bir gürültü oluşmaz. Bu sistemle çalışma ortamında oluşan sıvının hızlı bir şekilde emilmesinden kaynaklanan, diş ünitinde kullanılan yüksek devirli cihazların oluşturduğu damlama veya sıçrama sonucu enfeksiyon riski minimuma indirgenmiştir.